۰۲۱۶۶۷۶۳۴۰۵
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 5 دی 1396 در ساعت 17 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همانطور که می دانیم تخلیه روغن گیربکس به صورت دستی و هنگامی که خودرو خاموش است به طور کامل انجام نمی گیرد و در این حالت تنها روغن موجود در کارتل گیربکس تخلیه می گردد و همواره  مقداری از روغن گیربکس، پشت توربین آن باقی خواهد ماند. مهمترین دلیل استفاده از دستگاه برای تعویض روغن گیربکس های اتوماتیک، تخلیه و تعویض روغن آن بصورت کامل تر و بهتر نسبت به حالت دستی می باشد که منجر به افزایش عمر گیربکس و بالابردن راندمان کاری آن خواهد شد. همانطور که می دانیم پس از درگیر شدن اجزای داخلی گیربکس با یکدیگر دمای روغن بدلیل گرمای ناشی از اصطکاک قطعات بالا خواهد رفت. بالا رفتن دمای روغن  منجر به کاهش گرانروی و همچنین کاهش ضخامت فیلم روغن تشکیل شده بر روی اجزای داخلی گیربکس شده و در نتیجه روانکاری گیربکس به طور صحیح صورت نمی پذیردکه این موضوع به نوبه خود می تواند صدمات شدیدی به گیربکس وارد کند. به همین دلیل به منظور تعدیل دمای روغن و جلوگیری از افزایش آن از خنک کن گیربکس استفاده می شود که وظیفه آن خنک کردن روغن و تعدیل دمای آن است. بدیهی ست روغن داخل گیربکس پس از داغ شدن باید به خنک کن انتقال یافته و پس از کاهش دما به گیربکس بازگردد. بنابراین در هر گیربکس یک جریان روغن از گیربکس به خنک کن و یک جریان در جهت عکس آن یعنی از خنک کن به گیربکس وجود دارد.

 

 در اکثر گیربکسها این دو جریان از طریق لوله ها یا شلنگها یی از گیربکس به خنک کن و بالعکس انتقال می یابد. به منظور اتصال دستگاه به گیربکس باید یکی از این دو جریان را قطع کنیم. یعنی باید اتصالات یکی از نقاط ورود یا خروج روغن به گیربکس یا خنک کن را باز کنیم که در اینصورت 4 نقطه برای اتصال دستگاه به گیربکس خواهیم داشت:

1-     نقطه ورود روغن به خنک کن

2-     نقطه خروج روغن از خنک کن

3-     نقطه ورود روغن به گیربکس

4-     نقطه خروج روغن از گیربکس

اصولا نقطه ای را انتخاب می کنیم که باز کردن آن نسبت به سایر نقاط از زحمت کمتری برخوردار بوده و ساده تر باشد. پس از باز کردن اتصالات نقطه مذکور جریان گردش روغن مابین گیربکس و خنک کن قطع شده و حال یک مسیر دهنده روغن و یک مسیر گیرنده روغن خواهیم داشت.

با استفاده از کانکتورهای مناسب شلنگهای دستگاه را به مسیرهای روغن متصل نموده و عملیات تعویض روغن را آغاز می کنیم.

 

 

v  نکات ایمنی

 •    هنگام روشن بودن دستگاه حتی الامکان آن را حرکت ندهید.
 •    فقط در مواقع اضطراری در فضای باز اقدام بر استفاده از دستگاه نمایید.
 •    در فضایی با احتمال آتش سوزی دستگاه را روشن ننمایید.
 •    از نفوذ آب به دستگاه خودداری نمایید.
 •    برای تامین برق مورد نیاز دستگاه حتما از محافظ الکتریکی استفاده نمایید.
 •    هنگام روشن بودن دستگاه آن را به حال خود رها نکنید.

  مشخصات دستگاه

برق مورد نیاز .................................................................................................................................................................................220 ولت

تعداد پمپ .......................................................................................................................................................................................... 1 عدد

ظرفیت مخزن....................................................................................................................................................................................20لیتر

دما سنج .................................................................................................................................................................................................. دارد

تنظیمات چگالی..................................................................................................................................................................................... دارد

فیلتر مگنتیک......................................................................................................................................................................................... دارد

فشار سنج................................................................................................................................................................................................ دارد

تخلیه روغن کهنه.................................................................................................................................................................................. دارد

صفحه نمایش (پنل)

روی پنل دستگاه نمایشگر آن قرار گرفته است که اطلاعات مورد نیاز کاربر را نمایش می دهد. همچنین فشارسنج عقربه ای ،فشار روغن خروجی از گیربکس را به نمایش می گذارد.صفحه کلید دستگاه نیز شامل چهار کلید می باشد که کلید سبز Ok کلید قرمز Cancel و دو فلش بالا و پایین را داراست.

 

 

 اجزای پشت دستگاه

 1: فیلتر مگنتیک

2: بطری مایع شوینده

3: شلنگ های رفت و برگشت

4: اهرم تعویض شلنگ های رفت و برگشت

5: سوییچ انتخاب منبع مکش(بطری شوینده/مخزن روغن نو)

 

 

 

دستور العمل تعویض روغن گیربکس

تعویض روغن گیربکس شامل مراحل ذیل می باشد :

1-آماده سازی خودرو برای شروع عملیات

2-آماده سازی دستگاه

3-اتصال دستگاه به خودرو (گیربکس)

4-انجام عملیات مورد نظر (شستشو،فیلتراسیون روغن و یا تعویض روغن) با دستگاه

5-جدا سازی دستگاه از خودرو

 

1-آماده سازی خودرو برای شروع عملیات

قبل از هرگونه اقدامی برای تعویض روغن گیربکس بهتر است خودرو را روشن نماییم و بگذاریم کمی کار کند یا با آن کمی رانندگی کنیم چرا که هنگامی که خودروسرد است سطح گرانروی روغن بالاست و به جریان انداختن آن نسبت به زمانی که خودرو به اصطلاح گرم است کمی سخت تر می باشد.این کار هم باعث تسریع فرآیند تعویض روغن شده و هم از احتمال بروز آسیب به گیربکس می کاهد. بدیهی است در صورت گرم بودن خودرو دیگر نیازی به روشن نمودن آن به منظور افزایش دمای روغن گیربکس نداریم.

2-آماده سازی دستگاه

گام اول پرکردن مخزن روغن نو دستگاه می باشد. مقدار روغنی که باید درون مخزن ریخته شود برابر است با حجم گیربکس خودرو به علاوه یک و نیم لیتر روغن اضافه تر. برای مثال اگر گیربکس یک خودرو 6 لیتر ظرفیت دارد باید 5/7 لیتر روغن درون مخزن بریزیم. دلیل استفاده از یک و نیم لیتر روغن اضافه تر نسبت به ظرفیت گیربکس این است که در پایان فرآیند تعویض روغن، شلنگ مکنده همچنان در روغن غوطه ور باقی مانده و مکش آن دچار اختلال نشود. بدیهی ست که روغن اضافه مصرف نخواهد شد و هدر نخواهد رفت، بلکه برای تعویض روغن خودروی بعدی قابل استفاده خواهد بود.

گام بعدی تست ترازوها و دقت آنهاست. برای مثال اگر 7 لیتر روغن درون مخزن روغن نو ریخته باشیم، نمایشگر دستگاه باید عدد 7 لیتر را برای مخزن روغن نو نمایش می دهد. چنانچه عدد مذکور بیش از یک یا دو دهم اختلاف داشت (مثلا 7/7 لیتر نشان داده شد) دستگاه باید کالیبره (دقیق) گردد.همانطور که می دانیم زیر هر یک از صفحاتی که مخازن روغن بر روی آنها قرار گرفته است یک ترازو قرار دارد که وزن روغن موجود در مخازن را اندازه می گیرد. پس از اندازه گیری وزن ، دستگاه با استفاده از چگالی روغن که از قبل توسط کاربر در سیستم آن تنظیم شده است مقدار لیتر روغن را به دست آورده و توسط  نمایشگر نمایش میدهد.

 

 بنابراین چنانچه ترازوها دقیق نباشند و یا چگالی روغن به صورت اشتباه در سیستم ثبت شده باشد مقدار روغن نمایش داده شده بر روی صفحه نمایش دستگاهصحیح نخواهد یود و در این حالت نباید با دستگاه کارکرد زیرا از دقت کافی برخوردار نیست. همچنین بمنظور تست دقت ترازو ها می توان وارد منو تنظیمات دستگاه شد و پس از انتخاب گزینه تست وزن دقت ترازو ها را سنجید. برای انجام تستوزن کافیست یک وزنه که وزن آن را از پیش می دانید به جای مخازن روغن بر روی کفه ها قرار دهید چنانچه وزن نمایش داده شده توسط دستگاه صحیح بود می توانید از دقیق بودن ترازو ها اطمینان حاصل نمایید و در غیر اینصورت باید ترازو ها را کالیبره نمایید. برای اطلاع از نحوه کالیبراسیون دستگاه رجوع شود به دفترچه سرویس فنی.

پس از حصول اطمینان از دقیق بودن ترازو ها چنانچه نوع روغن درون مخزن نو متفاوت از نوع روغن باقی مانده درون شلنگ ها بود یک کانکتور دلخواه را به شلنگ رفت متصل نمایید تا کوپلینگ شلنگ رفت آزاد شود تا اجازه خروج به روغن داده شود و سپس وارد منو شوید و طبق دستور العمل زیر روغن درون شلنگ را تخلیه نمایید تا وارد گیربکس نشود:

خانه/امکانات/سطح روغن/اجرا(به اندازه نیم لیتر)

 

3- اتصال دستگاه به خودرو (گیربکس)

رجوع شود به دفترچه نحوه اتصال دستگاه به خودرو ها.

 4-انجام عملیات مورد نظر با دستگاه

پس از حصول اطمینان از صحیح بودن اتصالات شلنگ های رفت و برگشت میتوان بر روی خودرو عملیاتی چون شستشوی گیربکس ، فیلتراسیون روغن و تعویض روغن را انجام داد که مراحلمورد نیاز برای انجام هر یک در ذیل شرح داده خواهدشد:

 الف – شستشوی گیربکس و فیلتراسیون روغن

1-  مایع شوینده گیربکس را درون مخزن شوینده(در شکل با فلش مشخص شده) پشت دستگاه ریخته و با روغن گیربکس ترکیب کنید تا بطری پر شود.

2-  پس از پرشدن بطری ، وارد منو شده و دستورالعمل زیر را اجرا نمایید(در این مرحله خودرو خاموش است):

خانه/دستی/افزودنی(گزینه اول از سمت چپ)( در شکل A)/انتخاب On و اجرا

 3- در این حالت دستگاه پیغام میدهد که سوییچ پشت دستگاه را در حالت 1 قرار دهید. پس از قرار دادن سوییچ درحالت 1 عملیات را اجرا نمایید. سپس صبر کنید تا دستگاه مایع شوینده را به داخل گیربکس تزریق نماید.

4- پس از تزریق کامل مایع شوینده به داخل گیربکس دستورالعمل زیر را انجام دهید:

خانه/دستی/شستشو(گزینه دوم از سمت چپ)( در شکل بالا B)/تعیین مدت زمان مورد نظر برای شستشو و اجرا

 

پس از انجام دستورالعمل بالا خودرو را روشن نمایید و تا پایان زمان شستشو تقریبا هر یک دقیقه یکبار دنده های خودرو را تعویض کنید. برای شستشوی گیربکس نیازی به گاز دادن یا حرکت دادن چرخ های خودرو نیست تنها کافیست دنده ها را تعویض نمایید. بعد از اتمام شستشو خودرو را خاموش نمایید. هنگام شستشوی گیربکس دستگاه مدار رفت و برگشت  خود را باز می گذارد تا روغن از گیربکس به سمت دستگاه پمپ شده و سپس مجددا به گیربکس باز گردد، در این حین فیلتر دستگاه نیز روغن را فیلتر نموده و شوینده ی تزریق شده به داخل گیربکس نیز کار شستشوی گیربکس را انجام میدهد.

   * نکته: شستشوی برخی گیربکس ها از سوی کارخانه سازنده آنها منع شده است همچنین تزریق شوینده در برخی گیربکس ها نیز بلامانع است. لذا همواره به توصیه های کارخانه سازنده    درباره ی شستشوی گیربکس توجه نمایید. همچنین شستشوی گیربکس های کم کارکرد(کمتراز 120000 کیلومتر) عمدتا توصیه نمی شود. اما فیلتراسیون روغن گیربکس هر خودرویی با هر کارکردی بلامانع است چرا که هیچ گونه افزودنی تحت عنوان شوینده وارد گیربکس نمی شود و تنها فیلتراسیون روغن گیربکس انجام می شود. برای فیلتراسیون روغن کافیست دستورالعمل زیر را بدون تزریق مایع شوینده اجرا کنید:

خانه/ دستی/شستشو(گزینه دوم از سمت چپB)( درشکل بالا)/تعیین مدت زمان مورد نظر برای فیلتراسیون و اجرا

 ب – تعویض روغن گیربکس

به منظور تعویض روغن گیربکس خودرو وارد منو شده طبق دستورالعمل زیر عمل نمایید:

خانه/دستی/تعویض روغن(گزینه اول از سمت راست)(D)/تعیین مقدار روغن(ظرفیت گیربکس)/تایید و اجرا

در این حالت دستگاه پیغام میدهد که سوییچ پشت دستگاه را در حالت 2 قرار دهید. پس از قرار دادن سوییچ در حالت 2 عملیات را اجرا نمایید. پس از شروع شدن این مرحله ، باید خودرو را روشن نمایید تا روغن کهنه از گیربکس به سمتدستگاه پمپ شود.چنانچه خودرو را روشن ننمایید دستگاه تزریق روغن به داخل گیربکس را متوقف می کند. پس از تعویض روغن به میزان تعیین شده وتوقف عملیات توسط دستگاه ، خودرورا خاموش نمایید.

 5- جدا سازی دستگاه از خودرو

پس از تعویض روغن گیربکس خودرو توسط دستگاه، قبل از جدا کردن شلنگ های دستگاه از گیربکس باید میزان روغن موجود در گیربکس را بررسی نماییم یابه عبارتی گیج آن را بررسی کنیم(در صورت داشتن گیج).

چنانچه سطح روغن مشاهده شده توسط گیج در حالت مطلوب قرار داشت می توان شلنگ های دستگاه را از خودرو باز نمود و خودرو را به حالت اول درآورد. اما در صورتی که روغن کمتر یا بیش تر از حد مطلوب باشد مطابق دستورالعمل زیر عمل می کنیم:

درصورت بیش از اندازه بودن مقدار روغن باید پیچ تخلیه کارتل را باز کنیم تا مقدار اضافی روغن تخلیه گردد. توجه نمایید که نباید بیش از حد به روغن اجازه تخلیه داد زیرا در این صورت با کمبود روغن در گیربکس مواجه خواهیم شد. در صورت کم بودن روغن در گیربکس نیز دستورالعمل زیر را اجرا نمایید:

خانه/امکانات/سطح روغن/اجرا(اضافه کردن روغن به گیربکس)

پس از اضافه کردن روغن مجددا گیج را بررسی می کنیم تا به سطح روغن به میزان مطلوب بالا آمده باشد. سپس شلنگ ها را از گیربکس جدا و آن را به حالت ابتدا در می آوریم.

 

 امکانات

منوی امکانات دارای نماد روبه رو ست که در آن عملیات زیر قابل اجرا می باشد:

 • سطح روغن
 • بازیافت
 • تخلیه روغن
 • پرینت

 

سطح روغن: در این قسمتپس از بررسی گیج روغن گیربکس خودرو در صورت کمبود روغن می توانید روغن به گیربکس اضافه نمایید.

بازیافت: با اجرای این قسمت دستگاه مدار رفت و برگشت روغن را باز می گذارد. با روشن کردن خودرو روغن از گیربکس به سمت دستگاه پمپ شده و مجددا به گیربکس باز می گردد. از این قسمت بیشتر برای گرم کردن روغن استفاده می شود.

تخلیه روغن:در این قسمت باید شلنگ آبی رنگ(شلنگ تخلیه) را به کوپلینگ بطریشوینده در پشت دستگاه متصل نمایید و سپسخود شلنگ را درون مخزن روغن کهنه قرار دهید، یک کوپلینگ دلخواه به شلنگ رفت متصل نمایید تا به روغن اجازه خروج از شلنگ داده شود و سوییچ پشت دستگاه را در حالت 1 قرار داده و تخلیه روغن را اجرا نمایید.

پرینت:در صورت داشتن پرینتر آخرین موارد انجام شده توسط دستگاه بر روی خودرو چاپ خواهد شد.

 تنظیمات

منوی تنظیمات دارای نماد روبه رو ست که در آن عملیات زیر قابل اجراست:

 •  تنظیمات تاریخ و زمان
 • تنظیمات صفحه نمایشگر
 • تنظیمات روغن(چگالی روغن)
 • تست وزن
 • اتصال دستگاه به کامپیوتر
 • زبان
 • تلفات داخل شلنگ

 تنظیمات تاریخ وزمان: در این قست می توانید تاریخ و زمان را تنظیم نمایید.

تنظیمات صفحه نمایشگر: در این قسمت می توانید میزان روشنایی صفحه نمایش را تعیین کنید.

تنظیمات روغن:در این قسمت می توانید چگالی روغن رابرحسب گرم بر لیتر تعیین کنید که غالبا برای روغن کهنه و نو به مقدار های زیر تعیین می گردد:

روغن نو: 850 گرم بر لیتر     روغن کهنه: 800 گرم بر لیتر

تست وزن:در این قسمت می توانید از دقیق بودن ترازو ها مطمئن شوید. یک وزنه یا یک شیئ که وزن آن را از پیش می دانید، به جای مخازن روغن بر روی کفه ها قرار دهید چنانچه وزن نشان داده شده توسط دستگاه صحیح بود دستگاه کالیبره است و در غیر اینصورت باید کالیبره گردد. برای اطلاع از نحوه کالیبراسیون دستگاه رجوع شود به دفتر چه سرویس فنی.

اتصال دستگاه به کامپیوتر:از این قسمت برای اتصال دستگاه به کامپیوتر استفاده می شود.

زبان: می توانید زبان مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

تلفات داخل شلنگ:با کمی دقت می توان دریافت که پس از اتمام فرآیند تعویض روغن مقداری روغن نو درون شلنگ رفت باقی می ماند. گر چه مقدار روغن باقیمانده در شلنگ زیاد نیست اما با انجام تنظیمات مربوط به این قسمت می توان این مقدار روغن را به داخل گیربکس پمپ کرد. برای این کار اگر عدد نشان داده شده در منوی تلفات داخل شلنگ بر روی 1 تنظیم شده باشد دستگاه به ازای هر سه متر طول شلنگ رفت، یک لیتر روغن اضافه تر از عدد تعیین شده توسط کاربر هنگام تعویض روغن گبربکس خودرو، پمپ می کند.یعنی اگر کاربر تعیین کند که دستگاه 8 لیتر روغن عوض کند دستگاه پس از اتمام تعویض 8 لیتر ، یک لیتر روغن اضافه به گیربکس پمپ میکند. اگر عدد بر روی 2 تنظیم شود به ازای هر سه متر دو لیتر اضافه تر و اگر بر روی صفر تنظیم شده باشد هیچ مقدار اضافه ای پمپ نمی کند.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 13 کاربر